Určitě hesla používáte. Každý někde jinde a jinak. Můj kolega kupříkladu používá hesla tak primitivní, že by se na ně dalo přijít během deseti minut u kávičky. Když jsem jej varoval, máchl rukou a v podstatě jej to nezajímá. Ještě nikdy nepřišel kvůli heslům k úhoně. Jiný kolega mění hesla pravidelně, se znaky, ale napaden byl asi desetkrát. Takže takto se má situace s heslováním. Nyní však k novince, kterou nám společnost Mozilla přinesla a přinese.
Když vám hacker „šlohne“ heslo a prodá je jinam, dozvíte se to zpravidla dosti pozdě. Například když máte vybrané konto. Lamentace pak nepomohou, je prostě pozdě. Firefox by nyní měl být propojen s internetovou službou haveibeenpwned. Ta pravidelně sbírá data z velkých hackerských útoků. Tam se musíte registrovat, a oni vám pohlídají krádeže hesel. Pokud k ní dojde, pošlou vám mail. To je skutečně velmi zjednodušený popis služby, ale její princip není podstatou článku. Podstatou je to, že právě tuto službu chce Mozilla implementovat do Firefoxu.
Ve své podstatě to budou mít hackeři zase složitější, protože pokud si uživatel ihned heslo změní, budou data, která oni chtějí prodávat, k ničemu. Nenajde se na ně kupec. A než někdo účet, nebo službu, kdokoli hackne, bude heslo zcela jiné, a tudíž celá hackerská „práce“, dá li se to tak nazvat, přijde vniveč. Což je vlastně jen dobře, třeba to pak piráty přejde.
Bohužel tato funkce v nejnovějším prohlížeči, zvaném Firefox Quantum zatím ještě není. Kdy se objeví, je však prý již jen otázkou velmi krátké doby. Uživatel tedy bude muset ještě nějaký čas počkat. V každém případě doporučuji se přihlásit na výše zmíněné stránce haveibeenpwned s příponou com. Nic to nestojí a máte alespoň takovou maličkou jistotu. Tedy ne že by to dokázalo zázraky, s tím nepočítejte. Vždy to začíná u vás samotných.
Mimochodem, optická změna prohlížeče je někým proklínána a někomu se líbí. Jak jste na tom vy?