Bazén neznamená jen letní zábavu, ale také starost. Nelze očekávat, že voda zůstane bez pomoci dokonale čistá po celé léto, zvláště u venkovního bazénu. Je potřeba se o ni starat jak chemickou, tak mechanickou cestou. U té je zdaleka nejznámější a nejpoužívanější filtrační zařízení, které vodu zbaví i drobných nečistot. Patří sem také síťka na teleskopické tyči, s jejíž pomocí můžeme vybrat i větší nečistoty, jako jsou listy, větve či drobní živočichové.
Chemické čištění je však stejně důležité. I přes veškerou naši snahu se zde totiž dříve či později začnou množit nejrůznější mikroorganismy. To platí jak pro otevřené bazény, tak i pro ty uzavřené. Koneckonců je to i důvod, proč se toto opatření provádí i v profesionálních plaveckých bazénech.
Zdaleka nejčastěji se k tomuto účelu používá chlor. Jedná se o jedovatou těkavou látku, nejčastěji ve formě tablet či roztoku. Ta v bazénu zahubí veškeré mikroorganismy. Problém však je, že potřebujeme, aby se uvolňoval postupně a působil tak dlouhodobě, což není zrovna jednoduché zařídit.
Proto se často používá dávkovač chloru do bazénu. Nejčastěji se jedná o plovák, který se drží na hladině a do kterého vložíme chlorovou tabletu. Díky jeho konstrukci je pod vodu ponořena pouze nejspodnější část tablety, což znamená, že tato se rozpouští postupně.
Výhodou zde také je, že největší koncentrace chloru je v tomto případě u hladiny, což je také místo, kde se díky nejvyšší teplotě vody, koncentraci kyslíku i slunečního světla řasy a sinice nejvíce množí. Díky tomu jsou likvidovány hned v počátku. Pokud bychom tabletu pouze hodili do vody, klesla by díky své váze ke dnu. Zde by se rozpouštěla celá najednou, a největší koncentraci bychom našli právě u dna. Je tedy jasné, že tento postup je mnohem méně efektivní. Samozřejmě jsou i případy, kdy se dávkovač nehodí. Obvykle se jedná o situaci, kdy ve vodě žádný chlor není nebo je již silně znečištěná. V takovém případě je nutné použít větší množství najednou. Jen tak ji totiž můžeme vyčistit.