Vybírat pánev musíme nejen podle ceny, nejen podle vzhledu a nejen podle toho, zda si myslíme, že je nejlepší, ale také podle toho, na jakém vařiči s ní budeme vařit. Je důležité si uvědomit například i to, že na indukčním vařiči nemůžeme vařit na mnoha druzích pánví. Není však nutné kupovat si ty nejdražší pánve. I na indukci si vystačíme například s litinou. Modernější pánve s dvojitým nerezovým dnem nebo zkrátka ocelí ve dně pánve budou také vhodné na indukční sporák.
Jaké máte možnosti při výběru pánve?
Všichni jistě známe staré litinové pánve, na které ještě mnozí nedají dopustit ještě teď. Dokonce je můžete používat i na nejmodernějších indukčních plotýnkách, protože jsou dokonalými vodiči. Některým lidem ovšem vadí již trochu zastaralý vzhled a chtěli by pánev nějakého novějšího a modernějšího materiálu. Pojďme se podívat na to, jaké jsou možnosti.
· Velikost – velikosti bývají k dostání od těch nejmenší, po velké pro gastronomické provozy. Pro běžnou rodinu je vhodná vel. 28, ale i menší pánvičky se vám budou v domácnosti jistě hodit.
· Povrch – je také velice důležité, jaký zvolíte povrch. Nepřilnavý povrch, na kterém se věci nepřipalují, je snad dnes již samozřejmostí. Dříve oblíbený teflon se nyní nahrazuje kvalitnější a trvalejším keramickým povrchem.
· Držadlo – je dobré dbát na to, aby držadlo při vaření nepálilo. Málokdo chce v kuchyni stále chytat pánev utěrkou – je to nepraktické a navíc, dříve či později se spálíte. Ještě lepší varianta je, pokud se pánev může vložit do trouby i s držadlem – neshoří. Také existují pánve, které umožňují snadné sundání rukověti.
· Určení – můžete si koupit speciální pánev na lívance, palačinky, steaky, abyste si usnadnili vaření a vylepšili chuť jídel. Tyto pánve mají výšku, vroubkování dna nebo vylisování pro vaše lepší kuchařské umění.