Už během dobrodružných dětských výprav jsme se s lískovými oříšky setkali na venkově, kde rostou podél cest, na okrajích lesů a v hájích. Jejich oblíbenost nás vede k tomu, že si je vysazujeme i v blízkosti obydlí a na zahradách, kam si sázíme různé vyšlechtěné kultivary.
.
Konzumace oříšků už od útlého dětství má velice dobrý vliv na mladý organismus díky obsahu vláknin, bílkovin, tuků, nasycených mastných kyselin a omega-3, vitamínu K, E a vitamínů ze skupiny B, antioxidantů a minerálů jako je hořčík, draslík, měď, železo, zinek, vápník. Navíc pokud děti začnou ořechy konzumovat v raném dětství, organismus si na ně zvykne a je jen malá pravděpodobnost, že se u nich v pozdějším věku vyskytne alergie.
Lískové ořechy jsou na trhu snadno dostupné v dobré kvalitě, a to se pozitivně odráží na jejich ceně. V potravinářské výrobě jsou spolu s mandlemi velice rozšířenou surovinou a jejich spotřeba hlavně pří výrobě sladkostí je dlouhodobě velká. Olej z lískových ořechů je velice oblíbený do salátů. Oříšky se dají zpracovat také na mléko a na máslo. Nejoblíbenějším způsobem konzumace lískových oříšků nejen u dětí je lískooříškový krém, který se dá jednoduše vyrobit i doma. Stačí dát oříšky na chvíli do trouby na pečící papír, potom snadno odstraníme slupky třením v utěrce. Ořechy se rozmixují, přidá se kakao, med, špetka soli a kokosový olej a znovu se mixuje. Na závěr ještě lze krém vylepšit mandlovým mlékem a po opětovném mixování se pochoutka uchovává v lednice, kde by mohla vydržet až tři týdny, pokud by byla dobře schovaná před mlsouny.
Pokud patříte mezi lidi, kteří preferují konzumaci samotných oříšků, tak ty sušené jednoduše můžete vylepšit tím, že je na pár hodin necháte namočené ve vodě. Jsou potom jako čerstvě sklizené.
Pozitivní účinky konzumace lískových ořechů jsou zjevné. Velice dobře působí na vyprazdňování, dobré trávení a ovlivňují hladinu cholesterolu a pomáhají optimalizovat výšku krevního tlaku.