Než se vůbec pustíte na volnou nohu, musíte splnit řadu úkolů, bez kterých to prostě nejde.
1. Založit živnost na daný typ podnikání
2. Obstarat si prostory pro provozování činnosti
3. Nakoupit potřebné vybavení pro výkon činnosti
4. Přijmout zaměstnance, pokud na to sami nestačíte
5. Oznámit start na příslušných úřadech, Finančním a OSSZ
6. Zajistit dostatek financí alespoň na rozjezd
7. Najít obchodní partnery, zákazníky
8. Najít vhodné dodavatele služeb, produktů, materiálů
Je toho prostě hodně. Ale s trochou odvahy a nadšení překonáte první problémy. Ovšem usnout na vavřínech se nevyplácí. I když se Vám momentálně daří, musíte se posouvat dál. Investujte do nových zařízení, nebo technologií. Sebevzdělávejte se a pokud máte zaměstnance i je tlačte obdobným směrem. Rozšiřujte sortiment, výrobní portfolio, starejte se o finanční a ekonomickou stránku, sledujte produktivitu zaměstnanců, nebojte se radikálních změn! Někdy se vyplatí změnit celý výrobní program, včas a pružně reagovat na poptávku, nebo mezeru na trhu.
Když to klapne budete pánem svého času. Nebo nebudete? Do určité míry samozřejmě ano. Vy sami rozhodnete kdy, kde a s kým. Je mnoho oborů kde se dá úspěšně budovat kariéra. Je mnoho oblastí, kde začínající, ale schopný manager dokáže plnohodnotně konkurovat již zajetým firmám a společnostem. Najít v sobě potencionál, uchopit ho za vlasy a využít bezezbytku, to každý neumí. Mnohdy si nevěříme, mnohdy se zbytečně podceňujeme a mnohdy jsme jen pohodlní vystoupit z ulity a ukázat světu, že na to máme.
Na rozjezd je potřeba kromě schopností a chuti také finanční základ. Většina bank dnes již bez problémů nabízí podnikatelské úvěry jak pro firmy, tak pro živnostníky. Bývá u nich i rozumný úrok, nechá se domlouvat i individuální odklad splátek, často můžete v rámci balíčku výhod čerpat i krátkodobé, například kontokorentní úvěry.