Není nad to, vypěstovat si svá domácí slaďoučká rajčátka, jejichž vůni a chuť žádná v obchodě kupovaná nemohou nahradit.
Pokud jste si již v březnu nepředpěstovali sazeničky, kupte si v zahradnictví již předpěstované. Pokud máte štěstí jako já, donese vám předpěstované sazeničky kolega z práce, babička či kamarádka J
Jelikož mají rajčata rády vápenitou půdu, uděláme jim dobře, když zapracujeme do půdy vaječné skořápky a poskytneme jim tak potřebnou výživu. Dále hnojíme statkovými hnojivy, která rajčatům výborně prospívají.
Ideální dobou pro venkovní výsadbu sazenic je druhá polovina května, kdy již nehrozí přízemní mrazíky. Rostlinku nesázíme příliš hluboko, ale naopak zešikma, tak že zeminou zahrneme cca 15 cm stonku. Rostlina si na této části stonku vytvoří další kořeny a zajistí si tak lepší příjem vody a živin z půdy.
Hlavní výhon přivážeme v průběhu růstu k opěrné konstrukci či tyči, aby se rostlina nezlomila, a boční výhonky pravidelně vyštipujeme pryč, aby zbytečně neubírali sílu hlavní lodyze.
Pokud se rozhodneme zasadit rajčata místo do země do pytle, použijeme silné, nejlépe černé plastové pytle a naplníme je kvalitním substrátem. Rostlinu zasadíme stejným způsobem, jako bychom ji sadili do země, jen v průběhu růstu musíme půdu více přihnojovat vápenitými hnojivy. Při pěstování v pytlích se živiny mnohem dříve vyčerpají a rostliny pak trpí nedostatkem vápníku. Poznáme to dle hnědých suchých skvrn na rostlinkách. Nezapomeňte také odstřihnout rohy plastových pytlů, aby z nich mohla odtéct přebytečná voda.
Vysoké odrůdy rajčat je vhodné sázet přímo na záhonek či do pytlů, nízké velkoplodé či keříkové rostlinky, jako jsou cherry rajčátka můžeme také pěstovat v květináčích a truhlících. Do spodu každého truhlíku nezapomeňme udělat drenážní vrstvu, která odvede přebytečnou tekutinu a zajistí kvalitnější provzdušnění kořenového systému.
Z TAKTO VYPĚSTOVANÝCH RAJČÁTEK SE MŮŽEME RADOVAT CELÉ LÉTO, AŽ DO PODZIMU. JEJICH CHUTI SE NIC NEVYROVNÁ.