Povinné čipování psů


Od prvního ledna 2020 bude každý pes ze zákona očipován. Majitel je povinen učinit tak právě do prvního ledna. Času již tedy příliš nezbývá a je jasné, že před konce roku budou u veterinářů čekárny naplněny k prasknutí.
Nemyslete si, že jde pouze o zbytečný výmysl. Pokud svého psa milujete, jistě zvážíte všechny klady, které tato povinnost přináší. Asi ten nejvýraznější klad je ten, že ve chvíli, kdy se vám pejsek zatoulá (a i když se to neděje běžně, stát se to může!), bude větší šance, že se pes dostane zpátky k vám, a ne do útulku z kterého si někdo adoptuje. V takové chvíli už by se k vám zvíře pravděpodobně nikdy nevrátilo.
ležící štěně
S tímto souvisí i možné odcizení psa. Identifikace majitele nebude nijak složitá a v případě, že by vám někdo psa z jakéhokoliv důvodu odcizil, bude jednoduché dokázat, že pejsek je opravdu váš. Jednoznačná identifikace majitele taktéž usnadní obvinění majitelů při týrání zvířat, ale taktéž bude moci eliminovat výskyt nevhodných podmínek pro chov psů.
Koho se povinné čipování týká?
Pes, který nebude mít zaveden čip nebude moci být očkovaný proti vzteklině, což je v naší republice povinné. Toto mějte tedy na paměti! Štěňata dostanou čip právě nejpozději v době prvního očkování proti vzteklině. Pokud má váš pes čitelné tetování, které mu bylo provedeno před 3. července 2011, čipovaný být nemusí.
Váš pes může být po prvním lednu 2020 kdykoliv zkontrolován, zda čip opravdu má. Pokud tomu tak nebude, hrozí majiteli pokuta až 20 tisíc korun!
jezevčík na pohovce
V neposlední řadě vás pravděpodobně zajímá, kdo aplikaci čipu provádí. Měl by ji provádět prakticky každý veterinář. Cena čipu se pohybuje od sto dvaceti do čtyři sta padesáti korun. K této částce si každý veterinář připočítá cenu za zavedení čipu.
Tento zvýšený dohled nad psy jistě omezí případy vyhozených a týraných psů. Ve světě už je toto naprosto normální věc a pokud se psem cestujete do zahraničí, bez čipu se už neobejdete dokonce několik let!